Kansere, obeziteye ve diyabete şifa! Kabukları bile her derde deva çıktı

Kansere, obeziteye ve diyabete şifa! Kabukları bile her derde deva çıktı

Neredeyse her yemeğe kullanılan soğanın kabukları soyulduktan sonra çöpe atılıyor. Aslında tam bir israf. Yapılan araştırmalara göre soğanın kabukları yüksek miktarda antioksidan, lif ve flavanoid içeriyor. Cilt sağlığına da büyük bir katkı sağlıyor. Aynı zamanda çöp diye attığımız soğanın kabukları birçok hastalığa şifa diye kullanılıyor. Peki bu hastalıklar hangileri? İşte soğan kabuğunun şifa olduğu hastalıklar ve kullanım şekilleri…

SOĞAN KABUKLARININ ÖNLEDİĞİ HASTALIKLAR

  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Kolon kanseri
  • Obezite
  • Sindirim sistemi problemleri
  • Tip 2 diyabet

CİLT SAĞLIĞI İÇİN BİREBİR

Soğan kabukları hücre yenileyici özellikleri sayesinde yara ve sivilcelerin iyileşmesini sağlar. İçerdiği antioksidan sayesinde cilt problemlerini önler ve daha sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar. Ufak yara ve kesikleri için soğan kabuklarından faydalanabilirsiniz.

Kansere, obeziteye ve diyabete şifa Kabukları bile her derde deva çıktı

SOĞAN KABUKLARINI NASIL KULLANABİLİRSİNİZ?

Yemeklerde kullanın Yıkadığınız soğan kabuklarını ufak parçalar haline getirip çorbalarına ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

SOĞAN KABUKLARIYLA ÇAY YAPIN

Çayınıza ekleyeceğiniz kadar soğan kabuğu alıp bir kaseye yerleştirin. Üzerine kaynamış su ekleyin. Kasenin üzerini kapatıp 15 dakika kadar dinlendirin. 15 dakika sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz.

SOĞAN VE SARIMSAĞIN FAYDALARI

Soğan ve sarımsak neredeyse her yemeğe lezzet veren iki sebze. Mutfağın olmazsa olmazı bu sebzelerin aslında yemeklere tat katmak dışında öyle faydaları var ki… CNN Türk’te yer alan haberde soğan ve sarımsağın faydaları tek tek sıralandı:

KAS AĞRILARINI GİDERİYOR

Soğan ve soğan suyunda bol miktarda bulunan potasyum, kramplara ve kas yorgunluğuna iyi gelir. Çiğ ya da yemeklerde pişirilerek tüketilen soğanın suyu da ağrıları hafifletir. Bu faydasından yararlanmak için soğan kabuğunu suda 10-15 dakika kaynatın. Kabuklarını süzün ve balla tatlandırarak çay olarak için.

İYİ BİR UYKU SAĞLIYOR

Yoğun, tempolu iş hayatı ve stres birleşince uykusuzluk çoğu kişinin başlıca sorunu haline geldi. Siz de geceleri mışıl mışıl uyumak istiyorum diyorsanız yatmadan önce bir bardak soğan suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken soğanın kabuklarını demlemek ve süzdükten sonra çayını içmek.

BOĞAZ AĞRISINI ANINDA GEÇİRİYOR

Soğan suyu balgamı yumuşatmakla kalmaz, bronşit gibi hastalıkların etkisini de azaltır. Ilık olarak içilen soğan suyu ise boğaz ağrısı, boğaz iltihabı, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıklarda adeta doğal şifa etkisi yapar.

KAŞINTILI CİLDİ HAFİFLETİYOR

Soğan ve sarımsak suyu cilde inanılmaz faydalı. İçeriğindeki C vitamini sayesinde ciltteki kaşıntıyı giderir. Ayrıca içerdiği ‘quercetin’ maddesi antioksidan özelliği gösterir. Soğan ve sarımsak suyundaki A ve E vitaminleri cildi besler ve yumuşatır.

Kansere, obeziteye ve diyabete şifa Kabukları bile her derde deva çıktı

 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN ETKİLİ

Antibiyotik etkiye sahip olan soğan ve sarımsak kabukları aynı zamanda antioksidan özellik gösterir. Bu yönüyle ağız ve diş bakımı için etkilidir. Soğan ve sarımsağın kabukları kaynatılarak hazırlanan suyla yapılan gargara, çürüklere engel olur ve ağız içindeki bakterileri yok eder.

BONUS: BİTKİLERİNİZ İÇİN FAYDALI

Soğan ve sarımsak kabukları, kompost yığınınız için mükemmel besin kaynaklarıdır. Bu nedenle, bitkileriniz için gerçekten faydalı oldukları bilinen sarımsak veya soğan kabuklarını asla atmayın, bir kenarda biriktirin ve uygun zamanda toprağına ekleyin.