Sakın Bunları Evinize Sokmayın! Beyni Eritiyor

Uzmanlar, özellikle margarin ve patates kızartmasının beyne zarar verebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

BEYİN VE YAŞLANMA

Yaşlanma, vücudumuzdaki birçok organı etkileyebilir. Beyin de bu süreçten etkilenen önemli organlardan biridir ve yaşlılıkla birlikte hafıza kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak yaşlanma sürecinde beyin sağlığını korumanın yolları vardır.

BESLENME VE BEYİN SAĞLIĞI

Beyin sağlığını korumanın yollarından biri de beslenmeye dikkat etmektir. Yapılan araştırmalar, bazı yiyeceklerin beyin sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Ancak aynı zamanda bazı yiyeceklerin de beyne zarar verebileceği biliniyor.

MARGARİN: BEYNE ZARAR VEREN TRANS YAĞLAR

Margarin

Margarin

Naturopatik hekim Janine Bowring, margarinde bulunan trans yağların beynimize zarar verebileceğini belirtiyor. Trans yağların vücutta iltihaplanmaya yol açtığını ifade eden Dr. Bowring’a göre, bu durum özellikle beynimiz ve sinir sistemimiz için olumsuz etkilere neden olabilir.

Dr. Bowring’a göre yapılan birçok çalışma, trans yağların beyinde hasara yol açabileceğini ve depresyon riskini artırabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca Alzheimer hastalığına yakalanma ve zihinsel gerileme riskinde trans yağların etkili olduğuna dair giderek artan kanıtlar bulunuyor.

PATATES KIZARTMASI VE İLTİHAPLANMA

Patates KızartmasıPatates Kızartması

Patates kızartmasının genellikle bitkisel yağ veya kanola yağında kızartıldığını belirten Dr. Bowring, bu yağların çoklu doymamış yağ asitleri (PUFAS) içerdiğini söylüyor. Bu yağların iltihaplanmaya neden olabileceğini ifade eden Dr. Bowring, yapılan çalışmaların çokkızarmış yiyecek tüketiminin beynin gücünü azaltabileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Beslenme uzmanı Uma Naidoo da benzer bir görüşü paylaşıyor. Kızartma yağında pişirilen yiyeceklerin beyne zarar verebileceğini belirten Naidoo, 18.000’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın kızarmış yiyecek ağırlıklı beslenmenin düşük hafıza ve zihinsel yetenek puanları ile ilişkili olduğunu ortaya koyduğunu vurguluyor.

SAĞLIKLI BEYİN İÇİN BESLENMEYE DİKKAT

Uzmanların uyarılarına göre, beyin sağlığını korumak için trans yağlardan zengin olan margarin gibi gıdalardan ve iltihaplanmaya neden olabilen kızarmış yiyeceklerden kaçınılması önem taşıyor. Sağlıklı bir beyin için dengeli ve besleyici bir diyet benimsemek, yaşlanma sürecinde beyin sağlığını korumanın anahtarı olabilir.