4 İLİ UYARDI AMAN DİKKAT…

Flaş haber..Dedikleri hep çıkan Naci Görür 4 ili uyardı 7.4 olacak dedi…

Naci Görür Bunu İlk Defa Söylüyorum Diyerek Dikkatleri Üzerine Çekti. Naci Görür yine uyardı: ‘Bunu ilk kez söylüyorum bütün Türkiye duysun’Akademi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Tüm Türkiye’yi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı, Ulusal Post Genel Yayın Yönetmeni Sadık Şimşek’ten ilgi çeken yazı;Bugün medyada iki haber gördüm.

İlki Nihat Hatipoğlu, ATV ekranlarında deprem özel yayını yapacakmış. İkincisi ise Naci Görür’ün DHA’ya yaptığı açıklamalar. Açıkçası Naci Görür’ün açıklamalarının daha çok gündeme getirilmesi ve o açıklamalara önem verilmesi gerekiyor. Diyor ki Naci hoca; “Bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun, Türkiye’de en çok deprem yapan iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı” dedi.

İstanbul’da hasarın daha çok olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür, “İstanbul’da hal hiç iyi değil. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor” Adam daha ne desin. Yıllarca uyardı. Bugün yaşam sürdüğümüz felaketten ders çıkarmamız gerekiyor. Yapılması gereken şey aslında basit. İmar affıyla verilen ruhsatların tamamı geri alınacak. Depreme dayanıksız evler yıkılacak. Ve en önemlisi İstanbul’daki nüfus yoğunluğu azaltılacak.

Azaltılmayı bırakın her bir köşeye yeni bina yapılmaya devam ediliyor. Kahramanmaraş ve Gaziantep’te yaşam sürdüğümüz deprem felaketi nüfusun bir kısmını etkilemesine rağmen acısı da yıkımı da büyük oldu. Allah korusun bu deprem İzmir’de ya da İstanbul’da bu şiddetle olacak olsaydı sonucu düşünmek bile istemiyorum. Şimdi bir an önce çözüm üretme zamanı. Kabul edeceğiz. Türkiye bir deprem ülkesi. Depremle yaşamaya alışmayacağız.

Depreme dayanıklı binaların inşası suretiyle çalışacağız. Bizler yapamıyorsak bu işi bilenlere bırakalım. Bırakalım Japon mimarlar inşa etsin. Öyle ya belli ki yanlış bir şeyler yapılıyor ki son depremde satılan lüks siteler bile yerle bir oldu. Umarız bunların sorumlularının da tek tek hesap vereceği günleri görürüz. Bu evleri satanlar bilsinler ki ev değil mezar satmışlar mezar.