ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

Kabir ziyaretinde ölen kişiye ne olduğunu öğrendiğinizde şaşıracaksınız bakın neler oluyor..

Ölüm, bir halden bir hale geçiş ve bir evden diğer bir eve göçüştür şüphesiz. İnsan bedeni ölür ve çürür ama ruhu kalır. Peki kabrine gidip dua ettiğimiz yakılarımıza ziyaret sırasında ne olur?..Peki, ö’lüler kendilerini ziyaret edenlerden haberdar olurlar mı?

Onlardan sonra gelenler ise şu şekilde derler: “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma!…”

(Haşr, 59/10) Peki, ölüler kendilerini ziyaret edenlerden haberdar olurlar mı? Bedir savaşında harbin neticesinde müşriklerden öldürülen 24 ceset bir kuyuya dolduruldu. Allah Resulü onlara hitap ederek: “Ey filan oğlu filan! Allah ve Resulünün size vaad ettiklerini gerçek buldunuz mu? Ben Allah’ın bana vaad ettiğini (zaferi) gerçek buldum.” dedi. Hz. Ömer:”Ey Allah’ın Resulü! Ruhsuz cesetlere nasıl hitap ediyorsunuz?” diye sorunca Peygamberimiz: “Benim söylediklerimi siz onlardan daha iyi duyamazsınız. Ancak, onlar cevap veremezler.”

(Müslim, Cennet, 76, 77) buyurdu Peygamber Efendimiz (asm) bir kabrin yanından geçerken yanındakilere “Selam size ey müminler yurdunun sakinleri!” diyerek selam vermelerini emir buyurmuşlardır. (Müslim, Cenaiz, 102) Bu yüzden arkadaşlar bir kabristan ziyaretimizde ya da bir mezarlığa yolumuz düştüğünde şu şekilde selam vermeliyiz:”Ey müminler ve Müslümanlar diyarının ahalisi, sizlere selâm olsun. İnşallah, biz de sizlere katılacağız. Allah’tan bize ve size âf yet dilerim.” (Müslim, Cenâiz, 104; İbn Mâce, Cenâiz, 36