Covid Geçirenler Dikkat.! Hastaların Yaklaşık Üçte Biri…

Covid-19 ilk çıktığı vakitte salgın etkisini bugün kaybetmiş olsa da tesirlerini sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde kalp krizine bağlı ölümlerin bir çoğunun koronavirüs geçirmiş şahıslarda bulunduğu aktarıldı.

HANGİ HASTALIKLARDA CİDDİYETİ DAHA FAZLA?

Kardiyoloji Eksperi Doç. Dr. Zeydin Acar Covid-19’un mühim bir enfeksiyon ve sıhhat bozukluğu bulunduğuna ilgi çekti ve hangi hastalıklarda ciddiyetin daha çok bulunduğunu şu sözlerle açıkladı. “Covid ardından hastaların aşağı yukarı üçte biri koronavirüs kaynaklı kalp krizi ya da kalp damar hastalıkları gibi hastalıklar neticesi hayatını kaybediyor. Tıbbi olarak da bundan sonra biliyoruz, covid hastalığını. Damarın bulunduğu her yerde sorunlar çıkıyor.

Tabi bu kalple alakalı bulunduğunda kalp, beyinle alakalı bulunduğunda beyin, ciğerle alakalı bulunduğunda ise ciğer sorunlarinden kaynaklıdır. Covid herkezin bildiği kadarıyla ciğeri tutuyor ama en sık ölüm sebeplerinden bir tanesi de kalp hastalığı ve kalp krizleridir. İmmün sistem diye tanımladığımız yani bağışıklık sistemimizin baskılandığı hallerde daha çok kalp krizi riski olmaktadır. Kalp hastalıkları da kalp yetersizliği, tansiyon hastalığı ve bir oran kalp damar hastalıkları da bu hali içermektedir. Yani immün sistemi baskılanmış hastalık grubuna girdiği amacıyla bu hastalıkları da etkilemekte ve bu hastalıklardaki ciddiyeti daha çokdır.”

“MUTLAKA BİR KARDİYOLOĞA BAŞVURMAK GEREKİYOR”

Kalp krizi ve buna benzer tehlikeler taşıyan hastaların erken dönemde hastalık belirtileri başladığı andan itibaren bir hastaneye başvurmaları gerekliliğini dile getiren Acar, “Genellikle Covid sürecinde gördük; hastaların hastaneye ulaşmaları ya da şikayetleri bulunduğunda daha geç gelmeleri neticesinde daha ciddi neticeler yaşandığını. Covid-19 kalp hastalıklarını etkiledi, kendisi de bir grup kalp hastalıklarına sebep oldu. Genellikle kalp kası tutulumu olan hastalar bunun aşı neticesi bulunduğunu düşünüyor.

Ancak bu esas hatalardan birisidir. Bilimsel çalışmalara göre covid hastalığını ağır geçirenlerde, kalp etkilerinde ya da kalp kası tutulumu yani miyokardit diye tanımladığımız hastaların kesinlikle tedavilerini aksatmamaları, hekimleri ile birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Covid-19’u geçirmiş ve soluk darlığı yaşam sürdüren ve çarpıntısı olan bireylerin bu şikayetlerin ardındannda kesinlikle bir kardiyoloğa başvurmaları gerekir” dedi.