İŞTE DETAYLAR

Herkesin beklediği karar TBMM’den geçti işte

Herkesin Beklediği Karar TBMM’den Geçti

Son dakika! Koronavirüs izniyle tahliye edilen hükümlülere 5 yıl şartı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen maddeyle 31 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler, tekrar cezaevine dönmeyecek, kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecekler.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen maddeyle; Covid-19 salgını nedeniyle 31 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla izinde bulunan hükümlülerin 5 yıl daha erken denetimli serbestliğe ayrılmasına imkan tanınıyor. Kalan hapis cezalarını denetimli serbestlik tedbiri altında infaz etmeleri sağlanacak.

Kanun teklifine ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç şu açıklamalarda bulundu:

31/7/2023 tarihi itibarıyla Covid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar, tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecektir.

31/7/2023 tarihi itibarıyla kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve cezasının belirli bir süresini bu kurumlarda geçiren hükümlüler ise iyi halli olmak şartıyla 3 yıl daha erken açık ceza infaz kurumuna ayrılabilecektir.

Ayrıca, bu hükümlüler cezalarının süresine göre en az 3 ay açık ceza infaz kurumunda kalmak şartıyla 3 yıl daha erken denetimli serbestliğe ayrılabilecektir.

Son dakika haberinin ayrıntıları geliyor…