Kimse bu kadar ar’tış oImaz demişti..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günelrde talimat vermiş ve emeklnin enflasyon altında ezilmemesi için maaşlarında iyileştirme yapılacağını söylemişti. Gözler konu hakkında çalışma yapanlara çevrilmiş ve ne kadar artış olacağı merak konusu olmuştu Ne kadar artış olacağı ortaya çıktı Detayı diğer sayfamıza geçerek okuyunuz……

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin geçim sıkıntısı şikayetleri artınca maaşlara düzenleme yapılması için harekete geçiyor. Erdoğan’ın bütçedeki düzenlemelerin yapılması ve emeklilere zam için kaynak oluşturulması için ilgili bakanlara talimat verdiği öğrenildi.

Temmuz ayında aldıkları yüzde 25’lik zamdan memnun olmayan emeklilerin şikayeti artınca hükümet düğmeye bastı. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Emekli maaşında ciddi bir iyileştirme olacak. Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak” derken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise bakanlara emeklilere zam için talimat verdiği öğrenildi.

REFAH PAYI UYGULAMASI

Sabah’ın haberine göre, bunun dışında son dönemde hem emekliler hem de memurlar için refah payı uygulaması devreye sokuldu. Hükümet oluşan enflasyonun üzerinde zam oranı belirledi. Ayrıca taban maaş uygulaması ile düşük aylıklar seyyanen ödemelerle belirlenen rakamlara tamamlandı.Örneğin bu yılın ocak ayında zam oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 15,40, memur emeklilerinde yüzde 16,48 çıkmış, ek iyileştirmeyle bu oran yüzde 30’a yükseltilmişti.

Aynı ayda ayrıca en düşük emekli aylığı ödemesi de 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartılmıştı. Nisan ayında bir ara zam ile en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya çıkartılmıştı. Böylece en düşük aylık alanlar a 2 bin lira ek ödeme yapılmıştı. Taban aylığın altındaki tüm maaşlar 7.500 TL’ye tamamlanıyor.

Temmuz ayında ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 19,77, memur emeklilerinin yüzde 17,55 çıkan zam oranı ek iyileştirmeyle yüzde 25’e yükseltildi. Ancak bu artış özellikle 7.500 TL’nin altında kök maaşlarda artışı taban maaşın üzerine çıkarmadığından bir kısım emekli için ödemeler değişmedi.

EN DÜŞÜK MAAŞIN 10 BİN LİRAYA ÇIKMASI GÜNDEMDE

Temmuzda yüzde 25’lik zammı kök maaşa göre alan emeklilerin bir bölümünün maaşları artmadı. Seçim öncesi 5.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkan en düşük emekli maaşı temmuzda da 7.500 TL’de kaldı. Emeklilerin tepkilerinin ardından düzenleme için harekete geçen hükümetin, ekim ayında Meclis’in açılmasıyla en düşük maaşı 10 bin TL seviyesine çıkaracağı konuşuluyor.

“MECLİS AÇILIR AÇILMAZ ÇALIŞMA YAPILACAK”

Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Meclis açıldıktan sonra emekli maaşlarına zam çalışmalarının başlayacağını söyledi. Yıldırım, “Emekli maaşında ciddi bir iyileştirme olacak” diyen Yıldırım, “Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak” dedi.

BAKANLARA TALİMAT

Emeklilerin gözü gelecek zam haberindeyken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bakanlardan bütçe ile ilgili sıkıntıların nasıl aşılabileceği konusunda rapor çıkartmalarını istediği ve emekli zammı için talimat verdiği öğrenildi.