BAKIN KIZINDAN NE İSTEMİŞ

Erkin koray’ın son istediği yürekleri dağladı

Erkin koray’ın son istediği yürekleri dağladı!

Rock müziğin efsane ismi, Gönül Salıncağı, Fesuphanallah, Şaşkın, Estarabim gibi hafızalara kazınan şarkıları seslendiren Erkin Koray 82 yaşında hayatını kaybetti. Usta isimden geriye dillere pelesenk olan şarkıları kaldı..

Uzun süredir yaşadığı Kanada’nın Toronto şehrinde hastaneye kaldırılan Türk rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. Koray, geçtiğimiz ay yaptığı paylaşımla sevenlerine bir mektup bırakmıştı.

Erkin Koray’ın yıllarca önce verdiği bir röportajda vasiyetini açıkladığı ortaya çıktı. Kızı Damla Koray’ı eğitim sistemine tepki olarak okula göndermeyen Koray’ın vasiyeti de bu konuyla ilgili..Erkin Koray’ın vasiyeti üniversite öğrencilerine oldu. Ünlü isim vasiyetini Ege Üniversitesi Gateway Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği söyleşide açıkladı..

“OKUYUN!

” Kızını okula göndermeyerek onu televizyona alıştırdığını ifade eden Koray, “Kızım okula gitmedi ama daha kötüsü televizyona alıştı” diyerek üniversiteli gençlere “Okuyun” dedi. .

“CANLAR, YAŞLANIYORUZ HERALDE”

Koray, mektubunda şu ifadeleri kullanmıştı: “Canlar! Yaşlanıyoruz herhalde artık… Size bir-iki söyleyeceğim bir şey var, onu da söyleyeyim de… Neme lazım. Bu arada Kanada seyahatimle ayrı kaldığımız süre içinde, tabii ki yeni eserler yaptım. Bunların hepsini kızım Damla’ya, Kanada ‘Weagle Records’ firmasından size ulaştırması için bırakıyorum. Belki ‘Niye sen kendin çıkarmıyorsun?’ diyeceksiniz…

ERKİN KORAY HAKKINDA Şarkıları 7’den 70’e hemen tüm müzikseverlerce neredeyse ezbere bilinen, herkesin ‘Erkin Baba’sı Erkin Koray, 24 Haziran 1941’de İstanbul’da doğdu.

İstanbul Belediye Konservatuvarında piyano öğretmeni annesinden aldığı derslerle başladığı müzik yaşamında, daha 1950’li yıllarda Alman Lisesi öğrencisiyken kurduğu dört kişilik grubuyla salonların altını üstüne getirdi. 60’lı yıllarda okuldan mezun olu askerliğini yaptıktan sonra Hard Rock tarzı müziğiyle gittiği ortamları sarstı.70’li yılların başında, Ritmciler”den sonra kurduğu ikinci grubu ”Yeraltı Dörtlüsü” ile çıkardıkları albümlerin her biriyle ”yer altını yer üstüne çeviren” Erkin Koray, başarıdan başarıya koşarken bir anda yurt dışına gitmiş ve orada yabancı müzisyenlerle kurdukları gruplarla İngilizce şarkılar söylemiştir. 80’li yılların başında ülkesine dönmüştür. 1969 yılında kurduğu Yeraltı Dörtlüsü adlı grubu ile Türkiye’de underground müzik akımının öncüsü oldu. Grupta Erkin Koray’ın yanında davulda Sedat Avcı, ikinci gitarda Ataman Hakman ve bas gitarda Aydın Buyar Şencan yer alıyordu. Grup, ilk konserini Ocak 1970’te İstanbul Kent Sineması’nda verdi.Koray, genellikle solo çalışmalar yapıp Türkiye’deki müzik listelerinde üst sıralarda yer alan klasikleşmiş birçok esere imza attı. 1973’te birkaç sene önce Lennon’a çaldığı ‘Mesafeler’ 45’lik olarak yayınlandı.. . .