İŞTE DETAYLAR

Tüm Araç Sahiplerini İlgilendiriyor O Tarihten Sonra İşleme Başlanacak.

Tüm Araç Sahiplerini İlgilendiriyor O Tarihten Sonra İşleme Başlanacak

Ek MTV’de detaylar belli oldu: O tarihten sonra satıcı sorumlu olacak
Bu yıla mahsus olarak iki defa ödenecek olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) detayları belli oldu. Buna göre uygulamanın yürürlüğe girdiği 15 Temmuz’dan önce yapılan devir işlemlerinde MTV ödeme yükümlülüğü aracı satan kişide olacak. Ayrıca ek MTV ödenmeden muayene işlemleri yapılamayacak.
Son dönemde gündemde en çok yer alan konulardan birisi olan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) detayları belli oldu. Buna göre, araç alım – satımında ek vergi sorumluluğunun kimde olduğu, kanunun yürürlük tarihine göre değişecek. Devir işlemleri düzenlemenin yürürlüğe girdiği 15 Temmuz tarihinden önce yapılmışsa aracı alan, bu tarihten sonra yapılan satış için ise aracı satan sorumlu olacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın taslağına göre, ek MTV’nin mükellefi, kanunun yayımlandığı 15 Temmuz 2023’te vergi mükellefi olanlar ile 31 Aralık 2023’e kadar ilk defa tescil edilen taşıtların sahibi olan kişi ve şirketler olacak. İlave vergi, 2023’e mahsus, bir defa alınacak.

15 Temmuz’dan öncesi için sorumlu aracı satan olacak
Araç alım – satımında ek vergi sorumluluğu, kanunun yürürlük tarihine göre değişecek. Kanunun yürürlük tarihinden önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, kanundan sonra yapılan satışlar için ise aracı satan sorumlu olacak. Örneğin, kanun çıkmadan 15 Mayıs 2023’te aracını devreden otomobil sahibi değil, aracı alan ek vergiyi ödeyecek. Kanun sonrası, 21 Ağustos 2023’te aracını devreden bir kişi ise ilave vergiyi kendisi yatıracak.

Yarım mı ödeyecek?
Kanunun yayımı itibarıyla MTV mükellefi olan kişilere, 2023 için tahakkuk ettirilen MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin taksiti kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın yani ağustos sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek. 2023’ün ikinci yarısı ilk defa sicile kaydedilen sıfır kilometre aracın ek MTV’si ise 6 aylık dönemden yarım hesaplanacak ve peşin ödenecek. Örneğin, Eylül 2023’te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş oto için yıllık MTV’nin yarısı kadar ek MTV alınacak. Ek MTV ödenmemiş taşıta muayene yapılmayacak.