İşte detaylar!

Trafik sigortası yönetmeliğinde bir dizi değişiklik yapılmasına dair düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre elektrikli araçların zorunlu trafik sigortasında indirim yapılacak.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumlulukk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Trafik sigortasında önemli değişiklik

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla beraber hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde, orijinale eşdeğerliği belgelendirilmiş parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi halinde bu yüzde 20’ye kadar indirim uygulanabilecek.

Mayıs’ta tavan fiyat yüzde 5 artacak

Trafik sigortası tavan fiyatları 1 Mayıs’ta yüzde 5 artırımlı olacak. Mayıstan itibaren aylık tavan fiyat artışı ise yüzde 2 olacak.

Elektrikli araçlar için ise yüzde 10 zorunlu trafik sigortası prim indirimi uygulanabilecek.

Kararla birlikte hasarsızlık ve hasar sebebiyle prim artırım oranları da değişti. Hasarsızlık indirimi yüzde 50’ye kadar yapılabilecek. Buna karşılık hasar nedeniyle primle yüzde 200 artırılabilecek. (Akşam)