YAŞ SINIRI BELLİ OLDU

Hem Erkek Hem de Kadınlar İçin Emeklilik Yaş Sınırı Sonunda Belli Oldu

Hem Erkek Hem de Kadınlar İçin Emeklilik Yaş Sınırı Sonunda Belli Oldu

Sigorta primi 3600 günü geçenlere emeklilik müjdesi! Hem erkek hem kadınlar için emeklilikte 50 yaş sınırı

Emeklilik hayali kuranlar sigorta primlerine göz atmaya devam ediyor. Emekli olmak isteyen ve sigorta primlerini takip edenler şartları yerine getirmeleri halinde emekli maaşlarını almaya başlıyorlar. Emeklilik için istenen şartlar haberimizde…

Emekli olmak isteyenlerin yakından takip ettiği emeklilik prim gün sayısı emeklilik yaşı ve emeklilik için aranan şartlarla ilgili araştırmalar devam ediyor. 1999 ve 2008 yıllarında gerçekleştirilmiş olan mevzuat değişiklikleri emeklilik şartlarında bazı ayrımlara sebep olmuştur. Emekli olmak isteyen hem erkek, hem de kadınlar sigorta primlerine göz atmaya devam ediyor. Erkek veya kadın fark etmeksizin 50 yaşında emekli olabilmek için aranan şartlar araştırılıyor. İşte merak edilen tüm detaylar…

EMEKLİ OLMAK İSTEYENLER HESAPLAMALARINA DEVAM EDİYOR

Emeklilik hayali kuranların sigorta primlerini takibi devam ediyor. Sigorta primi, yaş ve emeklilik için istenen şartların karşılayanlar emekliliğe hak kazanıyor ve emekli maaşı almaya başlıyorlar. Hem erkek hem de kadınlar 50 yaşında emekli olabilmenin şartlarını araştırmaya devam ediyor. Bilindiği gibi 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler diğerlerine göre yaş ve prim açısından avantajlı durumda. 9 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta girişi olanların hesaplamaları ise farklı olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda belirtilen tarihin öncesinde ve sonrasında maddi farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Fakat bu farklılıklar yalnızca SGK giriş tarihine bağlı değildir.

3600 GÜN PRİM VE 15 YIL HİZMET SÜRESİ ŞARTI VAR

Emekli olmak isteyenlerin pim gün sayısı hesaplamaları devam ederken istenen şartlar ve tüm detaylar da yakından takip ediliyor. Bilindiği gibi sigorta girişi 1999 yılından önce olan erkeklerin emekli olabilmesi için 25 yıl, kadınların ise emekli olabilmesi için 20 yıl hizmet süresini doldurmuş olmaları gerekiyor. Fakat 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan kişiler 3.600 gün prim ödeme ve 15 yıl hizmet süresi şartını tamamladıktan sonra emekli olma hakkına sahip olabilmekteler. Sonraki dönemlerde sigorta girişi olanlar için bu durum geçerli değildir. 9 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta girişi olanlar için yaş ve prim büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda yıl şartı ortadan kalktığı için emekli olabilmek için gerekli olan şart sayısı da azaldı. Fakat bu durum prim gün sayısını artırdı ve minimum olarak prim gün sayısı 7.000 güne denk geldi.

KADINLAR İÇİN 54, ERKEKLER İÇİN 55 YAŞ ŞARTI

9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan erkeklerin emekli olabilmeleri için 15 yıllık hizmet süresi ile 3.600 prim gününü doldurmuş olmaları gerekmektedir. Erkekler için emeklilik yaşı 55 olarak açıklanmıştır. Emekli olmak isteyen kadınlar için yaş şartı ise 54 olarak açıklanmıştır. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların 3.600 gün prim ödemesini ve 15 yıl hizmet süresi şartlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

KAYNAK:TUM-HABERLER.COM